Vaše rady a tipy > Doprava a cestovanie

Aké jedlo zbaliť na cesty

napísal/a Hamé, počet videní: 5535

Skoro každá rodina rieši cez prázdniny problém, aké jedlo si so sebou zbaliť na dovolenku či letný výlet. Spomínate si na časy, kedy sme na cesty vyrážali s vyprážanými rezňami zabalenými v alobale? Dnes už však čím ďalej, tým viac turistov uprednostňuje čerstvé suroviny alebo si dopraje občerstvenie cestou v reštauráciách. No pri niekoľkohodinových presunoch autom alebo autobusom môžeme na čerstvé potraviny zabudnúť. Lepšou voľbou ako hod-dog na benzínke sú zásoby z domu. Aké? Nie každá potravina sa hodí na cesty a v horúcich letných mesiacoch jedlo rýchlo podlieha skaze. "Úplne vyhnúť by ste sa mali prevážaniu surového mäsa, vajec a mliečnych výrobkov. Stačí im pár hodín v teple a už sú v nich namnožené nebezpečné mikróby. Ani časom overené rezne či toasty v igelitových vreckách nie sú práve ideálne, pretože sa rýchlo zaparia a pokazia. Rovnako aj šunka a mäkké syry neznášajú dlhšie cestovanie, a to bez ohľadu na dátum spotreby. Ten je smerodajný len pri uchovávaní v chlade, nie v taške v aute, "vysvetľuje Vojtěch Čambala, riaditeľ kvality a vývoja spoločnosti Hamé. Aké potraviny sa teda hodia aj na dlhšie cesty? Prinášame vám tipy, aké jedlo si môžete bez obáv zbaliť na dovolenku:

Ovocie a zelenina

Čerstvé ovocie a zelenina osviežia a dodajú energiu. Mali by ste však vyberať tuhšie druhy, ktoré vydržia aj natriasanie v taške. Ideálne sú jablká, ktoré mimo chladu vydržia aj desaťdňovú dovolenku. Také jahody či hrozno sa na cesty sa príliš nehodia. Zo zeleniny sú najvhodnejšie uhorky či papriky. Čerstvé ovocie a zeleninu je lepšie prevážať v chladiacej taške alebo prenosnej chladničke, aby sme mali istotu, že sa nezačne hneď kaziť.

Konzervy

Potraviny v konzervách sú na dovolenkových cestách zaručenou istotou. Nemusíte sa vyzbrojiť ako na prečkanie dlhej zimy, ale niekoľko hotových jedál, mäsových konzerv či paštét určite padne vhod. Okrem najznámejšej Majky dnes dostanete aj rôzne iné ľahké zeleninové nátierky EasySandwich, ktoré prídu počas cestovania vhod. "Trvanlivé balené výrobky, zvlášť konzervy, bez problémov prečkajú aj dlhšiu cestu autom. Nemali by sme ich však nechávať na priamom slnku. Na etiketách našich výrobkov uvádzame, že by sa mali skladovať pri teplotách 0 až 28 ° C, ale napríklad klasické plechové či hliníkové konzervy vydržia do otvorenia bez problémov aj cez tridsať stupňov. Teplotná aj mechanická odolnosť je veľkou výhodou týchto klasických plechoviek, "potvrdzuje Vojtěch Čambala zo spoločnosti Hamé. Trendom posledných rokov sú ľahšie otvárajúce sa konzervy, s easy open uzáverom. Nepotrebujete pri nich otvárač.

Na konzervách musí byť vyznačený dátum minimálnej trvanlivosti, teda doba, počas ktorej výrobca garantuje zachovanie pôvodnej chuti a výživových vlastností výrobku. "To však neznamená, že ihneď po uplynutí tejto doby je jedlo pokazené. Dátum minimálnej trvanlivosti je iný údaj než dátum spotreby, hoci si tieto pojmy veľa ľudí zamieňa. Ak je na potravine uvedené spotrebujete do ..., po uplynutí tejto lehoty, by sa už naozaj výrobok nemal jesť. Konzervy a ďalšie trvanlivé výrobky však vydrží oveľa dlhšie, než určuje dátum vyznačený na ich obale, "vysvetľuje Vojtěch Čambala.

Voda

Asi najdôležitejšie je mať počas dlhých ciest dostatok tekutín. Najlepšia je obyčajná voda alebo nesladený ovocný čaj. Sladké malinovky a džúsy len zvyšujú pocit smädu, rýchlo sa v horúčave pokazia a pre veľký obsah cukru nie sú príliš zdravé. Obyčajná neperlivá voda vo fľaši sa hodí aj na omývanie kúpeného ovocia alebo oplachovanie rúk. Nemusíte so sebou brať obrie barely, po Európe sa dá balená voda zohnať bez problémov a často aj lacnejšie ako na Slovensku.

Sladkosti

Niekto sa bez sladkého nezaobíde ani v horúcich dňoch, no čokoládové tyčinky či gumové cukríky sa ľahko roztečú. Na cesty sa preto veľmi nehodia. Dobrou náhradou sú müsli tyčinky, ktoré vydržia aj horúco. Ešte zdravším variantom sú orechy alebo sušené ovocie, ktoré neobsahuje príliš veľa cukru a pritom zaženie chuť na sladké.



Komentáre