napísal/a Michaela, počet videní: 8428
Slimáky sa najčastejšie vyskytujú na jar v čase keď sa začína výsadba rastlín. Tieto mäkkýše všetkým záhradkárom a pestovateľom robia vrásky na čele. Medzi najrozšírenejšie druhy patrí slimák záhradný (Helix pomatia) ten je aj medzinárodne chránený, Slizovec iberský a Slizniak veľký. Nejeden záhradkár už vyskúšal rôzne pasce, prípravky, posypy, zábrany a podobné či už bio alebo ne-bio zbrane. Ponúkame vám zopár účinných rád ako sa slimákov zbaviť. Vyskúšajte a dajte nám vedieť čo zafungovalo na tie vaše.
BIO alebo EKO rady ako sa zbaviť slimákov
1. Okolo rastlín rozsypte podrvené vaječné škrupiny, slimákov pichajú a odradí ich to.
2. Rozsypte drevené piliny alebo slamu, slimáky cez suchý nepravidelný a pichľavý povrch neprejdú.
3. Káva- kofeín pôsobí na slimáky ako nervový jed, rozsypte ju a slimáky odplašíte.
4. Ovsené vločky – slimákom chutia no v ich tele napučia a slimáky uhynú.
5. Soľ – okolo hriadok rozsypte soľ (hrubozrnná vydrží dlhšie), slimákov soľ popáli a rozožerie.
6. Pustite do záhrady na pár minút hydinu, pozor je tu riziko, že si pochutí aj na vašej zelenej záhradke. Žaby si tiež radi pochutia na slimákoch.
7. Ručne vyzbierajte a odneste na iné miesto kde budú prospešné napríklad do lesa.
8. Účinný je vraj aj postrek s octu.
9. Pivo alebo sladký nápoj – nádobu s tekutinou vložte do roviny s pôdou. Slimákov to priláka a utopia sa.
10. Aromatické rastliny ako šalvia, materinu dúška, nechtík, yzop, levanduľa, cesnak, petržlen, rozchodník, santolina, netykavka, alchemika, zimozeleň a iné slimáky odpudzujú. Nechutia im ani hortenzie, pivonky, kosatce.
11. Ohraďte svoju záhradku plastovými chráničmi, ktoré sú špeciálne vyrobené tak, že cez ne slimáky neprelezú alebo si vyrobte z drevených dosiek zábranu okolo hriadky na ňu pripevnite dva drôty napojte ich na 9 V batériu. Slimáky sa cez drôty nedostanú.
12. Pripravte si výluh z odstránených zálistkov z rajčiakov a vody a polievajte s ním svoje sadenice raz za 10 dní. Výluh si môžete pripraviť aj s begónií resp. z rozdrvených stoniek a listov, ktorý treba lúhovať aspoň 24 hodín. Postup zalievania je rovnaký ako pri výluhu z rajčiakov.
TIP: počuli ste o druhu kačice menom Indický bežec? Okrem toho, že miluje slimáky a iný hmyz, ktorým sa živí chová sa pre kvalitné diétne mäso, kačacie vajcia či pre potešenie a pomoc v záhrade. Veľkou výhodou je, že sa vašej úrody nedotkne.
NE-BIO rady ako sa zbaviť slimákov chemickými prípravkami
V obchodoch dostať rôzne chemické prípravky napríklad v podobe granúl. Slimáky po ich konzumácii zahynú, nevýhodou je keď prší, granule sa rozpustia a je potrebné ich nasypať okolo sadeníc znova. Môžete si zakúpiť či vyrobiť špeciálny kryt, ktorý zabráni rozmočeniu granúl pred dažďom.
Ďalším chemickým a osvedčeným tipom ako zneškodniť slimáky je rozsypať granule (prášok) Vanishu.